Výběr kotouče

Při výběru pilového kotouče platí obecné pravidlo, čím měkčí materiál tím volíme menší počet zubů. Protože to není tak jednoznačné, pustíme se do přesnějšího rozlišení, které z Vás sice neudělá pravého profesionála, ale usnadní Vám výběr kotouče. Správně vybraný nástroj odvede stoprocentní práci a ve finále ušetří Vaše peníze a čas.

 Měkké dřevo

Na měkké dřevo používáme zásadně pilové kotouče s menším počtem řezných zubů a to z důvodu menší kompaktnosti dřeva. Měkké dřevo má tendenci se více rozštipovat. Tento fakt se hlavně projevuje při podélném řezání prken, kde jdou léta na materiálu podélně s pilovým kotoučem. Pilový kotouč je svírán do materiálu a dřevní vlákna mají tendenci se nabalovat na kotouč. V takovém případě je řez méně kvalitní a kotouč se často spálí. Na podélné řezání existují kotouče u kterých je každý druhý řezací zub nahrazen takzvaným vyhazovacím zubem, který velmi účině odvádí dřevní vlákna a piliny.

Tyto pilové kotouče jsou používány jak v truhlářských provozech na hrubé dělení meteriálu, tak v domácích podmínkách na řezání prken nebo dřeva na topení.

 

 Tvrdé dřevo

Na tvrdé materiály se používají pilové kotouče s větším počtem střídavě šikmo broušených zubů. Takový pilový kotouč zajistí velmi čistý řez při dostatečném odvádění pilin.Velmi vhodné použití je k řezání napříč strukturou materiálu ( i měkčího). Potom bude dosaženo velmi čistého řezu, který je velmi nutný například při výrobě rámečků.

S těmito pilovými kotouči se setkáváme nejčastěji z důvodu univerzálnosti.

 Lamino a dřevotřísky

Tyto materiály patří k  nejtvrdším a proto je k jejich řezání potřeba použít kotouč s velkým počtem zubů. U lamino desek vzniká problém s otřepem laminátového povrchu. K výrobě polic a nebo nábytku je velmi důležité aby byl řez velmi čistý po obou stranách a proto je nutné používat kotouče s trapézovým broušením zubů. Bez těchto pilových kotoučů se neobejdou drobní výrobci nábytku ani velké nábytkářské provozy.

 Specielní materiály

Každý zákazník se dostane do situace ve které je mu líto použít svůj současný kotouč, zrovna nově nabroušený na staré dřevo plné hřebíků nebo sponek, na materiál znečištěný od malty nebo jiných stavebních materiálů. Dalším materiálem jsou porézní lehké stavební cihly typu HEBEL nebo YTONG. V tomto okamžiku je vhodné použít náš speciální plilový kotouč, který svou konstrukcí umožňuje řezání právě takových materiálů.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

19 − 11 =